Коли ми лише починали нашу комерційну діяльність у сфері генеалогічних досліджень в 2013 році, можливість працювати із цифровими копіями архівних документів з дому, не відвідуючи архів здавалося дуже віддаленою перспективою. Не пройшло й десяти років, як у цій сфері відбулися справді вражаючі зміни. У даній статті спробуємо окреслити оцифровані і доступні онлайн масиви документів з українських архівів.

Ще в 2000 роках Генеалогічне товариство штату Юта (більш відомі за ресурсом FamilySearch) провело потужну роботу з копіювання документів в українських архівах. Тоді були скопійовані переважно метричні книги, наявні на той момент у Центральному історичному архіві Києва та Львова, а також обласних архівах Дніпра, Донецька, Луганська, Миколаєва, Одеси, Сум, Чернігова, Черкас, Чернівців, та Харкова. Тривалий час копії цих документів можна було переглянути лише у центрах сімейної історії церкви Ісуса Христа Святих останніх днів. Кілька років тому користувачам з України перегляд став доступним через платформу FamilySearch. Це значно спрощує життя дослідників, адже скажімо більшість метрик кінця XVIII-XIX ст. з архівів, з якими працювали мормони є доступними онлайн. Про те, як працювати з ресурсом FamilySearch і як шукати тут метричні книги ми написали в окремій статті. Додамо лише, що співпраця FamilySearch і українських архівів недавно відновилася, тож у найближчі роки число доступних для перегляду онлайн метричних книг та інших джерел генеалогічного характеру значно зросте.

Оцифрування архівних документів та викладення їх у вільний доступ активно здійснюється силами українських архівів. У цьому напрямку зміни значно прискорилися після того, як Державну архівну службу України очолило нове керівництво в особі Анатолія Хромова. Значно актуалізувала роботу з цифровізації архівного фонду України епідемія коронавірусу. Читальні зали архівів на довгі місяці зачинилися для відвідувачів. У цих умовах архіви почали більш активно викладати свої матеріали на власних сайтах. Сьогодні на сторінці кожного обласного чи центрального архіву можна знайти розділ Е-архів. Тут почали публікувати переважно ті справи, які є особливо запитуваними серед дослідників, зокрема метричні книги. Темпи наповнення в різних архівів різні, але цей почин є дуже важливий. Ось короткий дайджест того, що зроблено:

Державний архів Житомирської області. Документи цього архіву дуже затребувані серед дослідників, адже колишня Волинська губернія охоплювала терени кількох сучасних українських областей. Збірці архіву пощастило пережити війни та інші військово-політичні катаклізми на наших землях, тож колекція ДАЖО доволі повна і багата. На жаль, з цим архівом Генеалогічне товариство штату Юта не працювало. Однак в останні роки працівниками архіву проводиться системна робота з оцифрування фондів. Ця справа посувається повільно через обмежені фінансові і людські ресурси. Тим не менш, на сайті житомирського архіву вже можна стягнути десятки метрик православних церков, більшість метричних книг католицьких храмів, окремі сповідальні і ревізійні переписи.

Державний архів Хмельницької області більшість своїх метричних книг оцифрував давно. Однак процес надання віддаленого доступу до наявних оцифрованих справ розпочався лише в 2020 році. Сьогодні на сайті архіву для завантаження вже доступні кілька десятків метричних книг і сповідальних списків. Сподіваємося, що цей процес продовжиться. В держархіві Хмельницької області зберігаються документи з теренів колишньої Подільської губернії – а це території сучасних Хмельницької, Вінницької, частково Одеської і Кіровоградської областей. Є тут теж деякі документи з Волині.

Центральний історичний архів у Львові містить колосально багату збірку документів до історії Галичини. Поки що центральна архівна установа має скромно наповнений розділ E-Архів – це мало затребувані дослідниками документи з фондів 132 і 310, а також більш популярний фонд 618, що містить метричні книги костелів. Втім викладені в доступ метрики можна й так знайти на  FamilySearch, як і більшість метричних книг з цього архіву. Значно краще ситуація виглядає з довідковим апаратом, адже на сайті вже доступно для перегляду десятки описів фондів ЦДІАЛу

Державний архів Львівської області вкрай повільно і неохоче проводить роботу із удоступнення своїх фондів онлайн. На сайті архіву присутні лише кілька описів другорядних фондів та застарілі покажчики фондів. Також архів дуже довго залишався зачиненим для дослідників під час епідемії коронавірусу: читальний зал не працював з березня 2020 року по липень 2021 року. Хотілося б, аби архів став більш орієнтованим для пересічних відвідувачів, адже тут знаходиться потужна колекція матеріалів до історії Львівської області міжвоєнного періоду, фонди із особовими справами студентів Львівського університету, Львівської Політехніки, гімназій, шкіл та училищ, документація магістратів австрійського періоду, тощо.

Далі буде...

Додати коментар