Державний архів Хмельницької області (ДАХО) володіє потужною колекцією матеріалів генеалогічного характеру. Сюди порівняно недавно були звезені документи із сховищ, котрі знаходились до катастрофічної пожежі 2003 року в Кам’янці Подільському. Серед іншого, до 2003 року в архіві Кам’янця-Подільського перебували документи духовної консисторії Подільської губернії, зокрема метричні та сповідні книги. Таким чином, сьогодні Державний архів Хмельницької області успадкував матеріали генеалогічного характеру із теренів сучасних Хмельницької, Вінницької, частково Одеської і Чернівецької областей.

У Державному архіві Хмельницької області в останні роки провадилась потужна робота із оцифрування фондів. У результаті, більшість метричних книг на сьогодні в оригіналах не видаються, а натомість для роботи дослідники отримують віртуальний доступ до цих матеріалів. Читальний зал архіву оснащений десятком комп’ютерів, за якими і провадиться пошукова робота. У архів варто прийти зранку, бо пізніше усі комп’ютери можуть бути зайняті. Перевага для дослідника в тому, що можна одразу отримати доступ до усіх потрібних матеріалів буквально після їх замовлення. Натомість оригінали документів слід очікувати через 1-2 дні після замовлення. Як і в інших архівах, не можна отримати більше десятка одиниць оригіналів справ, існує обмеження на видачу до 1000 аркушів на одне замовлення. Тому траплялися прикрі випадки, коли дослідник родоводу замовляв десяток справ, а отримував одну-дві, так як йому приносили книгу на кілька сотень аркушів, у яких метрика конкретного села була підшита з іншими такими ж метриками з усього повіту. Опрацювання цієї справи займало пів-години-годину, а решту часу було безцільно втрачалося. Отож завдяки цифровим копіям, таке обмеження тепер вже не впливає на роботу дослідника.

Відвідувачів архіву завжди цікавить питання копіювання документів. Якщо Ви працюєте з оригіналами, копіювання документів у ДАХО є безкоштовним. Однак приготуйтеся, що за кожну копію доведеться заповнювати спеціальний бланк, який потім слід підписати у директора архіву або його заступників. У випадку із оцифроваими матеріалами, яких щораз більше – копії документів слід купувати за ціною 7 грн. за один файл.

Добратися до Державного архіву Хмельницької області не є складно – пішки – це 25-30 хвилин ходи від залізничного вокзалу. До центру від архіву можна зайти за 10 хв. Важливо, що читальний зал архіву працює з понеділка по четвер включно – у п’ятницю читальний зал зачинений. З 13 до 14 години читальний зал зачинений, робочий день з 9 до 17.00

Необхідні справи можна замовити заздалегідь, написавши на електронну пошту архіву, однак при цьому варто перетелефонувати і переконатися, що справи дійсно будуть видані. На сьогодні архів опублікував обидва томи зведеного каталогу матричних книг. Опублікований також анотований реєстр фондів  ДАХО.

Додати коментар