Без перебільшення, Державний архів Вінницької області на сьогоднішній день один із найдружелюбніших по відношенню до пересічного дослідника. Адміністрація архіву однією із перших в Україні відмовилася від практики оплати за копіювання власним технічним засобом, більше того, фотокопіювання не потребує зайвого документального оформлення, через що, для порівняння, у держархіві Хмельницької області дослідник змушений бігати за підписами у папірцях по різних кабінетах архіву з другого по дев’ятий поверх. Державний архів Вінницької області також активно займається оцифруванням своїх архівних фондів – тут вже оцифровано більшість метричних книг, значна частина загсівських книг, чимало інших матеріалів. Все це дозволяє зекономити досліднику свій час, адже якщо раніше в один день можна було замовити лише кілька метричних книг обсягом до тисячі аркушів, то тепер все залежить від того, скільки сам дослідник в стані опрацювати протягом дня.

 

Головний корпус державного архіву Вінницької області

Стараннями архіву та за волонтерської допомоги дослідників (Сергій Фазульянов) вже оцифровані усі описи архіву дорадянського періоду, більше того, всі вони розміщені на сайті архіву у розділі довідковий апарат. На черзі – оцифрування та публікація у вільному доступі описів радянського періоду.

Чим цікаві фонди державного архіву Вінницької області для пересічного дослідника генеалогії? Основний тип документів для генеалогічного дослідження – це звичайно метричні книги. Практично вся територія нинішньої Вінницької області до 1917 р. знаходилася в межах Подільської губернії Російської імперії. Відтак копії метричних книг по повітам осідали у центрі губернії – Кам’янці-Подільському, тому нині більша їх частина за період з кінця XVIII ст. до 70-80-х років ХІХ ст. зберігається не у Вінниці, а в Державному архіві Хмельницької області. Натомість у вінницькому архіві знаходяться переважно пізніші метрики з останньої третини ХІХ ст. – до 1917 р., в зв’язку з тим, що ці матеріали вже у пізніший час передавалися РАЦСами на зберігання у даний архів, котрий у Вінниці створили в 1920 р. під назвою Подільський обласний архів. Із колекцією метричних книг можна ознайомитися у сьомому томі Зведеного каталогу метричних книг, що зберігаються в державних архівах України. Щодо періоду 20-30-х років у ДАВіО представлена колекція книг актів реєстрації цивільного стану. В залежності від району ці матеріали збереглися по різному. Саме в загсівських книгах можна відшукати відомості про родичів, які народилися/померли, одружилися/розлучилися у міжвоєнний період.

Стосовно періоду ХІХ ст. цікавими джерелами є протоколи сільських сходів. Не всюди вони збережені, проте тут міститься дуже колоритна інформація до життя сільської громади. Селяни збиралися, аби укласти річний бюджет видатків громади, вирішити питання освіти, забезпечення сиріт, різного роду поточні проблеми господарського характеру. Кожен протокол підписували глави сімейств, що проживали у селі. Типологічно схожу інформацію, однак вже в стосунку до певної округи із кількох сіл можна віднайти у матеріалах волосних правлінь. Непростими для пошуку, але надзвичайно цікавими є матеріали судів та нотаріусів, що зберігаються у ДАВіО.

Для багатьох населених пунктів у ДАВіО збереглися посімейні списки, як правило вони стосуються періоду останньої чверті ХІХ – початку ХХ ст., а для середини ХІХ ст. – ревізькі сказки. Ці джерела особливо полегшують дослідження генеалогії та реконструкції персонального складу родини.

 

Окремої уваги заслуговують матеріали радянського періоду за 20-ті роки ХХ ст. – по Вінницькій області вони досить добре збережені і дивують своїм багатоманіттям. Зокрема це найрізноманітніші списики – жителів села, віруючих релігійних громад , списки мешканців села із зазначенням реманенту та худоби, якими володіли . Дуже важливо, що у цих списках зазначена національність. Для тих, хто у пошуках документів на карту поляка – це просто таки путівка на здобуття омріяного документа. Не менш інформативними є протоколи сільських рад, волосних правлінь, а для дослідження історії села важливою є статистична інформація стосовно кожного населеного пункту Вінницької області. До цього ж періоду відносяться справи про кооперативні господарства, які масово створювалися в українських селах у роки НЕПу. Слід зазначити, що за 30-ті роки таких матеріалів бракує – ймовірно вони були знищені при відступі радянських військ у Другу світову війну.

Державний архів Вінницької області відчинений для відвідувачів з понеділка по четвер. П’ятниця – санітарний день. Замовлення можна скласти, написавши відповідного листа на електронну скриньку архіву. Слід додати, що Державний архів Вінницької області – єдиний архів, географічний каталог якого оцифрований,  та доступний в Інтернеті, тому перш ніж щось замовити – слід обов’язково переглянути цей ресурс. Замовлення виконується у середньому протягом 2-3 днів з моменту подачі заявки. Більшість справ видаються у головному корпусі архіву, що у давнину був комплексом монастиря та костелу єзуїтів (нині у Вінниці, за адресою Соборна, 17). Натомість чимало матеріалів радянського періоду видаються у другому корпусі (вулиця Пирогова, 12).

Якщо Вас цікавить ще якась інформація по Державному архіву Вінницької області, або бажаєте поділитися досвідом роботи у ДАВіО – просимо писати у коментарях.

Коментарі   

# пошук даних на дідаволодимир 07.08.2018, 15:09
В першу світову мій дід Панчишин Олекса Васильович 1884 року народження був у полонні в Тульчині було би цікаво взнати деякі подробиці буду дуже вдячний за надану інформацію.
Відповісти

Додати коментар