З кожним роком у мережі збільшується кількість архівних матеріалів, доступних онлайн. Рівень диджиталізації архівних фондів, зокрема матеріалів генеалогічного характеру в західних країнах може викликати лише заздрість у вітчизняних дослідників. Тим не менше, за останнє десятиліття і в українських дослідників родоводу та генеалогії з’явилося чимало можливостей натрапити на інформацію про своїх предків не виходячи з дому навіть користаючи із іноземних інтернет-ресурсів. Поступово зявляються бази даних, що створюються і наповнюються українськими ентузіастами. У статті ми зібрали підбірку інтернет-ресурсів, з яких варто почати дослідження родоводу ще до походу у архів...

1.Family Search

Наш огляд почнемо із ресурсу Family Search, адже цей сайт з генеалогічних пошуків є одн з наймасштабніших платформ, що містить колосальну колекцію архівних і бібліотечних матеріалів з різних країн світу, в тому числі і українських. База даних функціонує за підтримки Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів, а також наповнюється та індексується волонтерами. Генеалогічне товариство було засновано в 1894 році, а з 1938 року вони почали накопичувати колекції матеріалів генеалогічного характеру. На базі отриманих даних і генеалогічних досліджень, мормони в 1998 році вирішили створити сайт Family Search з метою допомогти людям знайти своє коріння. Даний сайт пропонує  вільний доступ до тисячі документів і архівних даних з більше ніж ста країн світу. Розроблений сайт, окрім доступу до генеалогічних матеріалів, дає можливість всім користувачам ознайомитись з безкоштовними навчальними курсами з пошуку генеалогії. Сьогодні на ресурсі Family Search представлені метричні книги, сповідні списки та інші джерела генеалогічного характеру з Центральних історичних архівів у м. Києві та Львові, а також ряду інших обласних архівів. Детальніше про те, як користуватися платформою генеалогічних пошуків та досліджень Family Search можете прочитати в окремій статті.

 2. Національний банк репресованих

Український інститут національної пам’яті розробив інтернет-проект під назвою «Національний банк даних жертв політичних репресій радянської доби в Україні». В базі даних міститься інформація про 371 710 тис. репресованих громадян з різних областей України. Даний список містить інформацію про репресованих громадян з періоду радянської окупації з 1917 по 1991 роки. Ресурс буде цікавий передусім тим, чиї родичі свого часу постраждали від репресивної машини Радянського Союзу. База укладена на підставі матеріалів багатотомної серії книг «Реабілітовані історією», тож можна скористатися і з друкованої версії цих матеріалів.

На сайті пошук необхідної людини можна здійснювати за різними категоріями: за алфавітом (прізвище особи), за місцем народження, за місцем проживання (на сайті зображена карта України,за допомогою якої можна обрати необхідний населений пункт),  повнотекстовий пошук (з вказаним місцем проживання та народження), а також повнотекстовий пошук, де можна вказати національність особи, її освіту, соціальне походження, а також короткі відомості про трудову, наукову, політичну діяльність, обставини, за якими цю особу було репресовано і подальші заходи і відомості про долю цієї людини. Інформація перевірена за документальними джерелами і гарантує повну достовірність. У базі подані лише невеликі текстові довідки про репресованих осіб, однак знайшовши потрібні Вам персоналії, далі можна замовляти усі слідчі та кримінальні справи у архівах СБУ чи МВС.

 3. Колекції документів та метричних книг з Головного архіву давніх актів у Варшаві

Головний архів давніх актів у Варшаві – одна з провідних архівних установ у Польщі. Архів провів потужну роботу із оцифрування найбільш запитуваних користувачами справ, до яких також належать метричні книги. В силу певних історичних обставин чимало метрик з українських земель опинилися у колекції архіву. Стосується це метричних книг як римо-католиків, так і греко-католиків і православних. Є також метрики громад лютеран, євангелістів та іудеїв. Усі ці матеріали сьогодні доступні онлайн. Переважно це метричні книги з Львівської, Перемишльської, Луцької, Станіславської архідієцезій з 1728 по 1951 роки. Пошук слід здійснити, вибравши потрібну конфесію та дієцезію, а далі вже скористатися з географічного покажчика.    

4.Szukaj w archiwach (Шукай в архівах) 

Чудовий ресурс для пошуку матеріалів і документів, що зберігаються в архівних установах Польщі. База містить не лише назви архівних справ, але й  десятки мільйонів цифрових копій документів, які можна переглядати онлайн. Доступ до усіх матеріалів бази szukajwarchiwach абсолютно вільний – не потрібно реєструватись чи сплачувати якісь кошти за користування матеріалами. Укладачем, творцем і адміністратором сайту є Національний цифровий архів. Перша версія ресурсу була випущена в 2009 році і з того моменту даний сайт постійно вдосконалює свою роботу, доповнює базу і вважається одним з найпопулярніших генеалогічних платформ у Польщі. Сайт представляє вибрані колекції архівів з Інтегрованої архівної системи (ZoSIA) та  Бази даних актів реєстрації цивільного стану та метрик (PRADZIAD) - в якій державні архіви накопичували інформацію про генеалогічні матеріали. Пошук у базі найкраще здійснювати за географічним принципом – вбиваючи у пошук назву місцевості, де проживали Ваші предки. Однак теж варто спробувати шукати по конкретному прізвищу.

 5 Pra.in.ua - База жителів України 1650-1920 рр. 

Проект Pra.in.ua задумувався як найбільша вітчизняна генеалогічна база мешканців українських земель, які народились в період з 1650 по 1920 роки. На сьогодні творці ресурсу заявляють, що інформаційна база сайту налічує більш ніж 3,3 мільйони осіб. Розробники даного проекту зазначають, що в 2020 році база сягне 5 млн записів. Сайт є доволі інтерактивним. Користувач має змогу додавати в базу особисту інформацію, або редагувати вже існуючі записи. Кожен дослідник має можливість створити своє генеалогічне дерево. Система «pra analytics» кожного дня співставлятиме оновлення бази проекту з Вашими генеалогічними даними. У випадку, якщо пошукова система виявить потенційні родинні зв’язки, Вам буде надіслано сповіщення. До основних джерел інформаційної бази належать метричні книги та сповідальні розписи – як католицькі так і православні, а також метрики колоністів з Німеччини і Чехії, присяжні списки, воєводські вісники, переписи населення, списки вояків та репресованих і багато іншого. За допомогою мапи можна переглянути населені пункти і проаналізувати інформацію щодо населення в різні часові періоди. Разом з тим ресурс має і певні недоліки, чи не основний з яких – відсутність посилань на документи і джерела по наявних у базі записах.

6.Карта поширення прізвищ

Корисним онлайн-ресурсом є карта поширення прізвищ в Україні. Даний ресурс подає доволі точну кількість носіїв тих чи інших прізвищ в Україні, виділяючи на карті зони найбільшого їх поширення. За допомогою карти поширення прізвищ можемо з’ясувати, наскільки вживаним є те чи інше прізвище, наочно відслідкувати основні ареали його поширення на українських землях.

7. СайтThe Statue of Liberty - Ellis Island Foundation.

Даний ресурс дозволяє відстежити інформацію про осіб, котрі свого часу мігрували до США. Лише в період з 1892 до 1924 роки через острів Елліс до Америки потрапило більше 16 мільйонів осіб. Одна третя частина з них оселилася у Нью-Йорку. На сьогоднішній день, дані про легальних переселенців, які мігрували до Америки через цей острів є в оцифрованому форматі і будь-який користувач має вільний доступ для ознайомлення з цими матеріалами.

У списку переселенців можна отримати інформацію щодо особи мігранта, дати прибуття на територію США, місце попереднього проживання і навіть назву корабля, на якому ця особа здійснила подорож до Америки. Більш ретельний огляд роботи з базою мігрантів до США читайте в окремій статті.

8. Інформаційний портал "Перша світова війна 1914-1918"

Цей інформаційний ресурс є офіційним банком документів, в якому міститься інформація про учасників подій Першої світової війни. Сайт є необхідним інструментом для пошуків інформації про рідних, які служили в російській імператорській армії в період з 1914 по 1918 роки. Кількість записів, внесених у базу, вже перевищує кілька мільйонів і стосується переважно відомостей про поранених, загиблих і зниклих безвісти солдат. Інформаційний ресурс також містить записи про нагородження. Дослідник має можливість ознайомитися не лише із змістом документа, але й переглянути чи завантажити його сканкопію.

 9. Електронний банк документів «Пам'ять народа»

Попри ідеологічне навантаження, який несе даний ресурс на пострарадянському просторі, сьогодні це чи не основна можливість для користувача отримати віддалений доступ для найбільш повної інформації про учасників Другої світової війни. Фактично на ресурсі генеруються дані з двох старіших чималих банків інформації про вояків Червоної армії у Другій світовій війні – «Меморіал» і «Подвиг народа».  

На сайті можна встановити долю родичів, які воювали в лавах Червоної Армії в роки Другої світової війни, знайти інформацію про їхні відзнаки та отримати дані щодо донесень про загиблих і зниклих безвісти. Крім того, на сайті є доступ до більш ніж 100 тис. зісканованих військових карт. На порталі також зібрана і відкрита інформація про місця первинних поховань більш 5 млн. солдатів і офіцерів, які загинули в бою або померли від ран і хвороб у госпіталях і медсанбатах. Усі записи супроводжуються сканами документів, які можна у хорошому розширенні завантажити із сайту.

Пошук на сайті здійснювати доволі легко і зрозуміло. Єдине, потрібну особу слід шукати не тільки по назві населеного пункту, але й по назві району, оскільки часто назва села у документах могла бути перекрученою, або упущеною взагалі.

Перелік інтернет-ресурсів, що полегшують роботу дослідника родоводу, можна ще продовжити, що ми обов’язково зробимо у наших наступних публікаціях. У коментарях можете зазначити, огляд яких онлайн-ресурсів для дослідження родоводу Вас би цікавив. Пам’ятаймо, що в українських реаліях до повної диджиталізації архівних документів ще надто далеко, тому більшість перерахованих у нашому матеріалі ресурсів є лише опорою та підмогою у комплексному дослідженні родоводу, котре на сьогоднішній день все ще рідко вдається провести без походу дослідника у архів.

Додати коментар