Випадки, коли у багатодітних сім’ях двох дітей називали тим самим іменем не є поодинокими для XVIII-XIX століть. Переважно таке траплялося, коли після смерті старшої дитини, молодшу нарікали таким самим іменем – чи то в пам'ять про покійну дитину, чи за збігом інших обставин. Проте непоодинокими були випадки, коли у сім’ї було двоє, а той троє живих дітей з одним і тим самим іменем.

Сім’я Фоми Никифоровича і Мотрони Гаврилівни Архипенків у сповідному розписі Покровської церкви села Дмитренки на Київщині за 1823 рік. У переліку дітей відзначені дві Агафії. ЦДІАК. Ф. 127 Оп. 1015 Спр. 327а Арк. 236зв.

Так траплялося не тому, що у батьків бракувало уяви, чи таким вузьким був репертуар імен. При наданні дитині імені передусім зважали на те, якого святого Церква вшановувала у день хрещення. Тож коли, наприклад, дитя хрестили у день святого Івана, то його відповідно мали назвати передусім Іваном. Від цього правила воліли не відходити, аби не втратити опіки святого патрона. Зрештою це пояснює, чому такими поширеними були імена Іван, Марія чи Анна - за кожним із них стоять святі покровителі, яких вшановують аж по кілька разів у році.

Втім нерідко офіційні імена, дані при хрещенні могли відрізнятися від побутових, якими послуговувалися у сім’ї на щодень. Адже основне завдання імені – це ідентифікація особи, а коли в хаті бігає два маленьких Степани чи дві Анни – це ускладнює комунікацію в сім’ї. Інколи побутове ім’я з часом могло витіснити навіть офіційне, яке фігурує в церковних документах. Тому особа в дитинстві могла бути записана під одним іменем, а в дорослому віці – під іншим.

Ось цікавий випадок, коли в сім’ї було аж чотири доньки з іменем Агафія. В одному із сіл на Київщині в першій третині ХІХ століття жила сім’я такого собі Фоми Никифоровича Архипенка. Після двох шлюбів він мав аж 14 дітей і четверо з них звалося Агафіями. Найстарша з них народилася близько 1805 р., однак померла через два роки, 12 травня 1807 р.[1] Друга Агафія з’явилася на світ близько 1806 року, третя – приблизно роком пізніше. Обидві молодші Агафії згадані у сповідному розписі прихожан місцевої церкви за 1823 рік[2]. Ще одна, на цей раз четверта Агафія народилася в другому шлюбі Фоми Архипенка 16 квітня 1827 р. [3]

[1] ЦДІАК. Ф. 127 Оп. 1012 Спр. 1278 Арк. 105зв.-106.

[2] ЦДІАК. Ф. 127 Оп. 1015 Спр. 327а Арк. 236 зв.

[3] ЦДІАК. Ф. 127 Оп. 1012 Спр. 1575а Арк. 156зв.-157.

Додати коментар