Державний архів Тернопільської області знаходиться у самому центрі Тернополя, у приміщенні колишнього домініканського монастиря, на вулиці  Сагайдачного, 14. Будівля архіву знаходиться відразу позаду однієї із найпривабливіших споруд Тернополя – Собору Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці, що колись був домініканським костелом Пресвятої Діви Марії, тому під час свят у читальному залі навіть чути як іде богослужіння. Сам читальний зал не є великим – тут заледве помістився десяток столів для роботи відвідувачів.

Державний архів Тернопільської області

Для дослідників генеалогії архів у першу чергу важливий з огляду на колекцію метричних книг, які тут зберігаються. В основі – це метрики із населених пунктів теперішньої Тернопільської області за період останньої третини ХІХ ст. – до початку Другої світової війни. Більш старі матеріали, як правило, слід шукати в Центральному державному історичному архіві у місті Львів. Зорієнтуватися в колекції метричних книг допоможуть покажчики до фонду № 487 - Греко-католицькі повітові управління Тернопільського краю Галицького намісництва (з 1921 року Тернопільського воєводства) та фонду № 484 – Повітові римо-католицькі деканати Галицького намісництва. Ці покажчики можна завантажити на сайті архіву. У мережі можете віднайти також третій том зведеного покажчика метричних книг, що зберігаються в держархівах України, у якому є перелік метричних книг, що зберігаються у ДАТО. Однак видання дещо втратило свою актуальність, оскільки після 2010 р. відбулася реорганізація фондів метричних книг ДАТО і змінилася нумерація справ. Також за останні роки архів значно поповнився метричними книгами, переданими із відділів РАЦС Тернопільської  області. Варто зауважити, що процес передачі метричних і загсівських книг, що велись до 1939 року ще не завершився і у РАЦСах Тернопільської області можна віднайти ще чимало матеріалів довоєнного часу.

У ДАТО знаходяться переважно метрики з теренів колишньої Австро-угорської імперії, а також другої Речі Посполитої. Вони велися у табулярній формі, що забезпечило їх компактний порівняно з російськими розмір. Мова книг – переважно латинська, рідше польська та українська. Оскільки деякі терени Тернопільської області до 1917 р. входили до складу Російської імперії – метричні книги тут вже відповідно представлені за типово російським зразком. Це зокрема стосується земель колишнього Кременецького повіту. Ці метричні книги входять до окремого фонду.

Серед інших цікавих матеріалів архіву генеалогічного характеру – списки виборців до польського сейму, які велися у міжвоєнний період. У них важлива інформація для тих, хто шукає матеріали на карту поляка. З інших джерел, з якими можна попрацювати – матеріали комендатур поліції Тернопільського воєводства за 1921-1939 рр. чи матеріали нотаріатів. У перших міститься інформація про учасників ОУН, КПЗУ, інших нелегальних партій та організацій міжвоєнного часу. У збірках нотаріатів – маєткові угоди, різні цивільно-правові документи, які можуть стати справжньою знахідкою для дослідника генеалогії.

Для початку роботи у читальному залі слід пройти стандартні процедури – заповнити анкету дослідника, обґрунтувати, чому саме Вам потрібні конкретні справи, опісля чого Вам слід буде отримати дозвіл для роботи в читальному залі особисто в директора архіву. Приготуйтеся, що адміністрація наполегливо буде допитуватись, чи з комерційною метою Ви плануєте свій пошук, особливо якщо мова йде про роботу із метричними книгами. Якщо пошук стосується не Ваших родичів, із собою варто мати доручення від нащадків тих людей, чий родовід будете вивчати.

Для іногородніх замовлені справи можна отримати у день замовлення, однак як правило, матеріали видають через 1-2 дні з моменту замовлення.

Фотографування в архіві безкоштовне, однак попередньо слід отримати дозвіл у директора архіву та виписувати номери аркушів, з яких будуть робитися копії, на окремому бланку.

Додати коментар